Autokarowa Pielgrzymka na Jasną Górę

W dniach 5 - 6 października 2000 roku grupa 25 osób dzieci, młodzieży i dorosłych udała się na pielgrzymkę autokarową do tronu Matki Bożej, Królowej Polski na Jasną Górę.

Wyjechaliśmy z Plusk o godz. 2200.Ten czas nocnego przejazdu, przeznaczony był na modlitwę i spoczynek przed modlitwą na Jasnej Górze i przed zwiedzaniem Sanktuarium.

O godz. 430 przyjechaliśmy do Częstochowy. Nasz autokar zaparkowaliśmy na parkingu i rozpoczęły się przygotowania do uczestniczenia we mszy św. o godz. 600. Wspólnie odmówiliśmy pacierz i o godz. 455 wyruszyliśmy do kaplicy cudownego obrazu, aby przygotować się do mszy św. i odsłonięcia obrazu czarnej Madonny.

O godzinie 600 rozpoczęła się koncelebrowana msza św. Przepiękna muzyka poprzedziła na początku odsłonięcie obrazu, na wszystkich ten moment wywarł niesamowite wrażenie i przeżycie.
Spod zasłony centymetr po centymetrze wyłaniała się postać Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej. Ona obecna pośród swojego ludu. Najmłodsi uczestnicy pielgrzymki zmęczeni, ale radośni bardzo mocno przeżyli ten moment. Wielu z nich było pierwszy raz na Jasnej Górze.
Po mszy św. spożyliśmy wspólne śniadanie i rozpoczął się czas zwiedzania sanktuarium jasnogórskiego. Przy okazji wielu z pielgrzymów spędziło wiele czasu na modlitwie i większość skorzystała z sakramentu pokuty. Po dosyć długim oczekiwaniu zwiedzaliśmy skarbiec jasnogórski. Niesamowite dzieła sztuki złotniczej, hafciarskiej i innych dziedzin oraz działalności człowieka, które zostały ofiarowane Maryi jako wotum.

W godzinach od 1000-1200 był czas wolny przeznaczony na indywidualną modlitwę i zwiedzanie. W międzyczasie w cafeterii domu pielgrzyma spożyliśmy obiad. Jeszcze zwiedzanie wałów jasnogórskich, droga krzyżowa na wałach i powrót do domu. Na pewno to spotkania z Maryją nas ubogaciło, ale co ważniejsze nawiązała się wspólnota, która się rozwija. Wspólnota między dorosłymi, młodzieżą i dziećmi, która pokazuje, że można osobowo małą, ale terytorialne dużą parafię integrować.