Łosiera - święto od choroby

Widzialnym symbolem ofiary niesionej do Boga są trzy świece niesione na czele łosiery Jak zawsze w drugą niedzielę października spod Trzech Krzyży w Pluskach tak i tym razem wyruszyła do kościoła parafialnego w Orzechowie łosiera. Jak tradycja przekazuje jest ona nierozerwalnie związana z zarazą która w historii nawiedziła wieś. Pamiątką tego zdarzenia są trzy Krzyże, które znajdują się w centrum wsi. Od tego miejsca rozpoczyna się coroczne pielgrzymowanie. Intencja pielgrzymowania wynika bezpośrednio z pamięci o tym zdarzeniu jest to prośba o łaskę zdrowia.

Dlaczego to pielgrzymowanie jest zwane łosierą?
Otóż dlatego, że pielgrzymowanie jest połączone zawsze z ofiarą, trudem, wyrzeczeniem. Tak też jest w czasie tej bardzo krótkiej pielgrzymki. Pielgrzymi modlą się i przeżywają swoją wiarę w duchu pokuty i wyrzeczenia. Jest to poparte oczywistym argumentem. Argumentem bardzo prostym, przed Bogiem nie można stanąć pustym. Trzeba być napełnionym dobrem. To dobro zdobywa się pielgrzymując przez życie, ale także łosiera jest środkiem zdobywania dobra. Jest czasem refleksji i przemiany. Widzialnym symbolem ofiary niesionej do Boga są trzy świece niesione na czele łosiery. Świece, które zapłoną na ołtarzu w czasie sprawowania Eucharystii kończącej i będącej celem łosiery.

Pielgrzymowanie nie jest zawieszone w próżni, trasa pielgrzymki wiedzie przez malowniczo położone tereny nad jeziorem Plusznym. Z Plusek drogą w kierunku na Rybaki, a później od krzyżówki Łańsk, Rybaki, Stawiguda w kierunku do Orzechowa.

Droga wiedzie przez las, który o tej porze roku przystrojony jest jesiennymi barwami chwalącymi swojego Stwórcę. W słońcu mienią się barwy żółci i czerwieni, zieleni mieniącej się różnymi odcieniami. Drogę przetnie biegnąca gdzieś wiewiórka czy zapatrzy się na pielgrzymów jeleń bądź sarna. Taka atmosfera sprzyja kontemplacji i modlitwie. W czasie łosiery pielgrzymi modlą się różańcem i śpiewem. Podczas pielgrzymowania wygłaszana jest również konferencja o tematyce religijnej. W tym roku w konferencji został poruszony problem wiary. Można skorzystać w trakcie pielgrzymki z sakramentu pokuty i pojednania. Kiedy pielgrzymka wchodzi do Orzechowa, z głębi lasu jakby z podziemi wyrasta wieża kościoła parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela. Pielgrzymi zatrzymują się przy przydrożnej kapliczce poświęconej Matce Bożej, tam są witani przez służbę liturgiczną i procesyjnie są wprowadzani do kościoła

Świece niesione podczas łosiery są stawiane na lichtarzach ołtarzowych. Ich płomień symbolizuje ofiarę przyniesioną przed tron Boga. Msza św. zawsze jest sprawowana w intencji wszystkich mieszkańców Plusek z prośbą o potrzebne łaski. Szczególnej pamięci modlitewnej polecani są wszyscy chorzy i cierpiący. To łosierne pielgrzymowanie trwa już od 1885 roku. Jest to bogactwo duchowe naszej wspólnoty parafialnej.