Święta Zmartwychwstania Pańskiego

Uroczyste obchody świętego Triduum Paschalnego w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęła uroczysta Eucharystia Wieczerzy Pańskiej w kościele parafialnym w Orzechowie. O godzinie 1800 zgromadziliśmy się, aby przeżyć tajemnice ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po mszy św. nastąpiło uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza ciemnicy.

Wielki Piątek Męki Pańskiej już od godz. 900 był dla nas czasem modlitwy i adoracji Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Godzina 1500 to moment rozpoczęcia celebracji Nabożeństwa Męki Pańskiej w kościele dojazdowym w Kurkach. Ten malutki kościółek ze swoim bardzo kameralno - medytacyjnym wnętrzem oraz mała wspólnota wiernych nadała dla tego nabożeństwa swoistego klimatu kontemplacji tajemnicy zbawienia.

O godzinie 1800 rozpoczyna się celebra drugiego Nabożeństwa Męki Pańskiej w kościele w Pluskach. Jakże odmienna jest atmosfera tego misterium w tej świątyni. Są już obecni pierwsi mieszkańcy letniskowi, którzy przybyli do nas na święta. Służba liturgiczna, przygotowana do sprawowania posługi. Komentarze do poszczególnych czytań, Męka Naszego Pana Jezusa Chrystusa odczyta została z podziałem na role. Ta podniosłość momentu adoracji krzyża. Tak, kontemplacja tajemnicy śmierci Syna Bożego dla naszego zbawienia, co zostawi w naszych wnętrzach?

Zakończenie nabożeństwa to uroczyste, procesyjnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji okrytej welonem do ołtarza grobu Pańskiego. Trwamy na adoracji do godz. 2200.

Poranek Wielkiej Soboty spowija nas ciszą modlitwy przy grobie Pańskim. O godz. 1000 poświęcenie pokarmów w Pluskach, a o godz. 1100 w Kurkach. Modlitwa i przygotowania do południowej liturgii Wigilii Paschalnej, ze względów duszpasterskich jedno nabożeństwo rozpoczynamy celebrować o godz. 1500 w Orzechowie. Drugie nabożeństwo już po zapadnięciu zmroku o godz. 1800 w Pluskach. Po nabożeństwie czuwanie modlitewne w kościele w Pluskach do godz. 2200.

Poranek Wielkanocy - Zmartwychwstał Pan Alleluja! - rezurekcja w Pluskach o godz. 600, następna o godz. 800 w Orzechowie i o godz. 1100 msza św. wielkanocna w Kurkach.

Poniedziałek Wielkanocy bardzo mokry przypominamy sobie źródło chrztu świętego. Świętujemy oktawę Zmartwychwstania Pana. Jezus Żyje!!!